Co robi radca prawny?


kodeks-prawaRadcy prawni mają bardzo szerokie kompetencje. Z wyjątkami pewnych wyłączeń, o których pisaliśmy wcześniej, mają kompetencje zbliżone do kompetencji adwokatów. Najczęściej jednak radcy prawni zajmują się bieżącą obsługa prawną podmiotów gospodarczych.

Pierwsza rzecz, którą można zlecić radcy prawnemu to opracowanie dokumentów, z których firma będzie korzystała, a więc wszelkiego rodzaju umów, wzorów, regulaminów. Jest bardzo ważne, aby były one napisane zgodnie z obowiązującym prawem, ponieważ na ich podstawie będzie prowadzona cała działalność i jeśli na przykład w umowie o procę będzie pojawiał się jakikolwiek błąd, wszystkie te umowy będą mogły być zakwestionowane. Podobnie rzecz ma się z regulaminami powiązanymi na przykład z umowami sprzedaży. Jest wiele klauzul, które nie mogą być stosowane, bo z różnych względów zostały uznane za sprzeczne z prawem. Przeciętny przedsiębiorca być może jest w stanie wymienić ze trzy, góra cztery, natomiast radca prawny zna je wszystkie. O tym, że nie zawsze jednak bierze on udział w tworzeniu dokumentów formalnych, może świadczyć fakt, że także w umowach korporacyjnych często pojawiają się błędy prawne. W niektórych przypadkach obecność takiej klauzuli w umowie może prowadzić do uznania jej w całości za sprzeczną z prawem.

Radca prawny służy także wsparciem przy zawieraniu intratnych kontraktów. Jego rolą może być na przykład sporządzanie analiz i opinii prawnych, na podstawie których firma decyduje się na nawiązanie jakiegoś partnerstwa lub na odrzucenie ofert. Równocześnie w podobnych sprawach radca prawny może uzyskać pełnomocnictwo, aby mógł samodzielnie reprezentować interesy firmy, dla której pracuje. Takie pełnomocnictwo może oczywiście obejmować również wystąpienia w sądach czy przed organami administracyjnymi. Tu są pewne ograniczenia, natomiast nie paraliżują one w żadnym razie pracy przedsiębiorstwa.

Udział radców prawnych w tworzeniu jakichkolwiek dokumentów nie jest wprawdzie niezbędny, natomiast ma duże znaczenie, ponieważ zgodność dokumentów firmowych z aktami prawa wyższego rzędu jest podstawą do legalnego i skutecznego działania na rynku, dlatego rozsądny przedsiębiorca, nawet jeśli stale nie współpracuje z kancelarią radców, od czasu do czasu potrzebuje i tak jej wsparcia.